Czym jest wiata i jaką rolę spełnia?

Wśród obiektów, które coraz częściej pojawiają się na naszych działkach (w ogródkach czy przy domach) ważne miejsce zajmuje wiata. Jest to tak naprawdę zadaszenie – specjalna budowla, która nie ma ścian lub jedynie lekkie ściany. Najważniejszy jest w niej dach, który wspiera się na solidnych słupach. Typową wiatą jest na przykład przystanek autobusowy. Podobne wiaty można jednak zbudować również dla aut czy innych pojazdów. Konstrukcja ta może zresztą spełniać różne role – na przykład można magazynować pod zadaszeniem różne rzeczy, albo prowadzić handel. Na prywatnych działkach wiaty pojawiają się po to, by ochronić pojazdy mechaniczne przed złą pogodą. Pod wiatą mogą się też oczywiście skryć ludzie gdy pada deszcz czy sypie śnieg.

Wiata a garaż

Wybierając obiekt budowlany osłaniający auto, można zdecydować się na wiatę lub na garaż. Tak jedno, jak i drugie rozwiązanie mają swoich zwolenników. Garaż posiada wszystkie ściany, drzwi wjazdowe, a często nawet i okna. Jest to przestrzeń, którą można zamknąć i która chroni także przed kradzieżą. Sporo osób wybiera więc właśnie garaż. Jeśli jednak komuś potrzebna jest raczej lekka konstrukcja, która stanowiłaby osłonę na krótko, albo ma za zadanie chronić drugie auto czy inny pojazd, lepiej wybrać wiatę. Wiaty są tańsze, ponieważ ich budowa jest jeszcze prostsza niż w przypadku garażu. Jeśli akurat nie stanie pod nią samochód, wiata może osłaniać przed deszczem meble ogrodowe i siedzących w nich gości. Może też zostać dobudowana do domku ogrodowego. Budowa wiaty nie wymaga też żadnych pozwoleń.

Czym jest wiata i jaką rolę spełnia?

Wiata – jaką wybrać?

W tej chwili klienci mają do wyboru wiele różnych rozwiązań. Najpopularniejsze są jednak wiaty pozbawione ścian, albo też z jedną ścianą, stanowiącą element domku ogrodowego. Konstrukcje takie mogą mieć różne wymiary, więc z pewnością każdy klient znajdzie coś w sam raz dla siebie. Warto wiedzieć, że wiaty drewniane są wykonywane z wysokiej jakości drewna – odpowiednio zabezpieczonego i dzięki temu trwałego. Wspaniale się prezentują wśród zieleni i pełnią również role estetyczne.